ABD’nin ‘silahlanma kültürü’ne tepki: ‘This is America’

Gündem MAG

ABD’li ünlü oyuncu Donald Glover’in Childish Gambino’sunun son şarkısı ‘This is America’ sosyal medyada büyük yankı uyandırdı… Öyle ki Twitter’da 1 günde 1 milyonu aşkın tweet ile dünya genelinde trending topic sıralamasında birinci sıraya oturdu. Şarkının YouTube’deki klibi de 4 günde 50 milyon izlenmeyi geçti. Peki, ABD’de bu denli yankı uyandırmasının tek sebebi şarkının beğenilmesinden mi ibaret?

Donald Glover’ın Grammy ödüllü ‘alter-ego’su Childish Gambino, klibin çoğunda dans ediyor gözükse de aslında klip ırkçılıktan, silah kültürüne kadar pek çok Amerikan sorununa imalarda bulunuyor. Klipte kimi zaman siyahilerden oluşan bir kilise korosunu tarıyor, kimi zaman ise başı örtülmüş bir adamı arkasından vuruyor. ‘Dans ve eğlence’nin arasına sıkıştırdığı sahneler aslında ABD’nin en büyük problemlerinden birisini gözler önüne seriyor.

Klipte Jim Crow göndermesinden, Charleston kilise saldırısına kadar birçok gönderme de bulunuyor.  Bilindiği gibi İngiliz komedyen Thomas Rice’ın her türlü aşağılanmaya maruz kalan siyahi tiplemesi Jim Crow, ABD’de köleliğin kaldırılmasının ardından yıllarca beyazlar tarafından siyahları aşağılamak amacıyla kullanmıştı. Klipte de Glover, silahla adam öldürdüğü sahnede Jim Crow’un meşhur çizimini canlandırıyor.

Aynı şekilde, siyahilerden oluşan kilise korosunu tüfekle taraması da, tamamı Afro Amerikanlardan oluşan ve 9 kişinin ölümüne neden olan Charleston Katliamı’na bir gönderme.

Klip tüm dünyada olduğu gibi ünlü yıldızlar tarafından da yorum yağmuruna tutuldu. Daha önce David Bowie ile imza attığı “I’m Afraid of Americans” ile benzer bir tepki gösteren Nine Inch Nails solisti Trent Reznor da ‘This is America’ için “Daha önce bırakın 5 kere art arda izlemeyi baştan sona hiçbir klibi bu denli izlediğimi hatırlamıyorum. İnanılmaz bir iş” yorumunda bulundu.

Beğeni yorumlarının yanında, özellikle Trump ve silahlanma destekçileri, şarkının ve klibin Amerikan anayasalarına bir tepki olduğunu belirterek büyük tepki gösterdi. Bireysel silahlanma destekçisi kullanıcılar, Twitter’da ‘boykot’ edilmesi gerektiğini bile savundu.

Kısacası ‘This is America’ da, tıpkı ABD’nin silahlanma ve ırkçılık problemi gibi daha uzun süre tartışılacağa benziyor…

 

İrem Kuşoğlu

irem@sosyalem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir