İnceleme | Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri

Sinema/Dizi

Tavsiye : 9/10 Tür: Belgesel Platform: Netflix

Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri ilk sezonunu araştırmacı gazeteci Paul Connolly, ikinci sezonunu ise suçsuz olduğu halde Birleşik Krallık’ta 13 yıl hapis yatmış olan araştırmacı gazeteci Raphael Rowe’un sunduğu dünyanın çeşitli hapishaneleri konu alan belgesel serisidir.

Belgesel serisinde dünya çapında ün salmış hapishanelerde bir mahkum gibi bir hafta yaşayan sunucu, mahkumların ne şartlarda yaşadıklarını deneyimliyor. Bazı hapishaneler kötü şartlarıyla ön plana çıkarken bazıları ise maksimum güvenlik açısında disiplinleriyle dikkat çekiyor. Unutmayın bazı görüntüler ve hikayeler gerçekten psikolojinizi etkileyebilir zira çoğu hapishane koşulu standartların çok altında…

İlk sezonun finalinde Paul Connolly, Filipinler’de bir hapishanede bir hafta geçiriyor. Gerçekten zor şartlar altında bir bölüm geçirdikten sonra ikinci sezonu Raphael Rowe sunmaya başlıyor. Kısa bir araştırma yapıp bu bölümden sonra Paul’un bırakıp bırakmadığını sorguladım. Öyle bir söylentiye ulaşamadım. Bu araştırmayı yapmamın sebebi ise gerçekten Filipinler bölümünde Paul’un büyük sıkıntılar çekmesi oldu.

Yeni sezonu çekici kılan ise 13 yıllık bir hapishane tecrübesi bulunan araştırmacı gazeteci Raphael Rowe’un ikinci sezonda sunucu olması. Londra’da işlemediği bir suçtan tam 13 yıl haksız yere yatıp sonra suçsuzluğu ortaya çıkınca salınan gazeteci, hapishanelerde mahkumlarla bağ kurmada gerçekten başarılı.

Bölümleri sıralı izlemek zorunda olmadığımız, bir gecede bile bitirebileceğiniz bir belgesel serisi.

*Bu yazıdan sonrası ufak “spoiler”lar içerebilir*

Bölümler ve ülkeleri kısaca sıralamak, kısaca özet geçmek gerekirse;

I.Sezon
1- Honduras
Düşük hapishane ve hayat standartları
2- Polonya
Yüksek güvenlik ve sıkı bir disiplin
3- Meksika
Yüksek güvenlik ve uyuşturucu mafyaları
4- Filipinler
En düşük hayat standartları diyebilirim

II.Sezon
1- Brezilya
Çeteler ve isyanlar
2- Ukrayna
Çok değişik bir seri katil hikayesi
3- Papua Yeni Gine
Düşük hayat standartları
4- Belize
Çok yüksek suç oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir