İnceleme | Vahşi Kırlar – Wild Wild Country

Sinema/Dizi

Tavsiye : 9/10 Tür: Belgesel Platform: Netflix

Netflix’in yeni gözdesi: ABD’yi terörize eden “serbest sevgi” kültü

Netflix’in yeni belgeseli “Wild Wild Country”, yüz binlerce takipçiye sahip popüler Hint gurusu Osho’nun ABD’nin Oregon eyaletinde 1980’li yıllarda bir “ütopya” yaratan topluluğunun etrafındaki “zehirleme” ve “paranoya” hikayeleriyle izleyicileri hayrete düşürüyor.

Yeni çağ mistisizmiyle azıcık bile olsa ilgilenen bir kişi, Osho’ya bir noktada denk gelmiştir. Uzun sakallı Hint Mistik’in kitapları, 60’tan fazla dilde çevirildi ve 200’ün üzerinde yayın evi tarafından yayınlandı.

Osho’nun internet sitesinde (http://www.osho.com/), veya Osho’nun Hindistan’daki yıllık 200,000 ziyaretçiye sahip uluslararası merkezinde , Bhagwan Shree Rajneesh olarak da tanınan ve daha sonradan “Osho” ismi verilen gurunun hayatının en olaylı dönemine ait herhangi bir şey ile karşılaşamazsınız.

1990 yılında hayata veda eden Osho, Hindistan’da popüler bir ruhani lider olmakla birlikte binlerce takipçiyi kendisine çekmişti. “Sannyasinler” veya “turuncu insanlar” olarak bilinen Osho ve takipçileri, “serbest sevgi” pratiği yapmakta ve olağandışı bir meditasyon tarzının parçası olmaktaydı. “Dinamik meditasyon” adı verilen bu tarz, katılımcıların birbirlerine ilkel bir şekilde bağırmasını ve daha sonra bir festivaldeymişçesine dans etmelerini içeriyordu.

1980’lerde Hindistan hükümetiyle anlaşmazlığa düşen Osho, Amerika’nın Oregon eyaletinden arsa alma kararı aldı. Arsa, yaşamaya büyük ölçüde elverişsiz olsa da, Osho, takipçilerini buraya bir “ütopya” yaratmaları için yolladı. Sannyasiler, bu topraklar üzerine dev bir baraj, bir havalimanı, bir elektrik santrali ve 10,000 kişiyi içine alabilecek bir meditasyon merkezi inşa etti. Bu merkeze daha sonra “Rajneeshpuram” ismi verildi.

Oluşan kült, Jonestown kadar garip, “scientology” dini kadar paranoyak ve Manson ailesi kadar denetimliydi. Yine de, Netflix’in 2018 yılında yayınladığı “Wild Wild Country” adlı belgesele kadar, Osho’nun etrafındaki topluluk, kültürel tartışmalarda, bu bahsi geçen oluşumlara benzer bir şekilde yer almadı.

Netflix’in 6 bölümden oluşan belgeseli, Rotten Tomatoes’da tam puan aldı ve film yapıcılarından büyük ilgi topladı. İzleyiciler, Osho’nun bu hikayesini ve ABD’de yaşananları bilmedikleri için şaşkına döndü. “Wild Wild Country”, sannyasinlerin gerçek bir ruhani hareket mi yoksa dolandırıcı mı oldukları konusunda soru işaretleri bırakıyor. Belgeselde, kültün eski üyeleri, Rajneesh (Osho) hakkında sevgi dolu konuşsa da, esas niyetin şeytani olduğuna kesin gözüyle de bakılıyor. Rajneesh’in oldukça zeki ve eğitimli olduğu, manipülasyon ve etkileme teknikleri konusunda usta olduğu söyleniyor.

LSE’de yeni dini hareketler ağı Inform’da araştırma görevlisi Suzanne Newcome, “Problem, kimsenin bir külte kaydolmuyor olması. Genellikle, böyle gruplar toplumu meşru bir şekilde eleştirir” dedi ve “Başba bir sıkıntı ise, terapi, meditasyon, hayat tavsiyesi ve yoga gibi şeyler sunan grupların yaratacağı etkinin pozitif mi negatif mi olacağı. İnsanlar bir külte katıldıklarının farkına vardığı an, genellikle fazla bağımlı hale gelmiş oluyorlar ve bu gruplardan çıkmak zor oluyor” diye konuştu.

Osho’nun ölümünün 28 yıl ardından, kültün resmi organı “Osho Times”da yer alan yazıda, Wild Wild Country’de Osho’nun bilinçli yaşama dayanan topluluk görüşünün bozulmasının amaçlandığı ve belgeselin, ABD hükümetinin bir komplosu olduğu belirtildi.

Deniz Marangoz

Kaynak: The Guardian

Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir