iPhone, Nokia ile aynı sonu yaşar mı?

Barbaros Görgü İnceleme Teknoloji Yazarlar

Hangi akıllı telefonu almalıyım? Çok değil 4-5 yıl önce bu sorunun cevabı çok belliydi. Hatta sorulması bile gereksizdi. iPhone bu sektörü değiştiren kilometre taşlarından biriydi, fakat durum artık değişti..

iPhone’un ilk çıktığı tarihi insanlara söylediğim zaman suratlarında hep aynı şaşırmış ifadeyi görüyorum. Çünkü bize çokta uzak olmayan bir tarih, Jobs babanın efsane sunumuyla 29 Haziran 2007. İnsanların hayatlarında teknoloji öyle bir hızla değişiyor ki, sanki iPhone 20-30 yıllık bir telefon.

iPhone o zaman klasikleşmiş telefon kalıbını kıran ilk telefondur. Akıllı telefonların mucidi değildir ama öncüsüdür. Ama bence Jobs’un en büyük üç başarısı vardı. İlki telefon lansmanlarını insanların beklediği bir şova çevirmesi, ikincisi iPhone kullanmanın bir zenginlik veya sınıf göstergesi durumuna getirmesi ve son olarak kullanıcı deneyimini ön planda tutması, başarmasıydı. Bu üç başarı iPhone’u rakipsiz hale getirdi. Şimdi durum nasıl?

Her yeni lansman yeni bir hüsran. Teknoloji meraklılarının yıl içerisinde deli gibi beklediği lansmanlar, Apple kanadında zoraki etkinlik gibi bir havada yapılması… “Yeni bir ürünümüz yok önceki ürüne bir update çaktık, plus ekledik. Hiç kullanmayacağınız birkaç uygulama ekledik. Ve tabii ki performans iyileştirmeleri” Son 5 yıldır şu “performans iyileştirmelerinin” bir etkisini göremedik.

Gelelim kullanıcı deneyimlerine.. Herkesin hem fikir olduğu en efsane kasa iPhone 5 ve 5s’dir. Yani Jobs’un son tasarımını yaptığı iPhone. Peki bu kasadan sonra bize nasıl bir model geldi? iPhone 6; hani kamerası bir çıkıntı olduğu için sırt üstü duramayan, cepte eğilip bükülen telefon. Israrla bu modelde devam edilmesi de ayrı bir soru işareti. Ayrıca son ios güncellemesiyle gelen o gereksiz özellik olan Wifi ve Bluetooth kapanışının iki aşamadan oluşması. Ama beni en çok çıldırtan durum ise bir model eskiyen telefonların performans açısından tamamen iptal duruma gelmesi ve bunu kabul edip özür dilemeleri…

iPhone X satış performansının düşüklüğü, üretimine ara verilmesi ve kullanıcıların bir çok sorunla karşılaşması tam bir hüsran. iPhone 8’in önceki modellerden hiçbir farkı olmaması da tam bir saçmalık. Emin olun çoğu iPhone kullanıcısı kullandıkları modelin eski göründüğü için yeni model satın almakta. Performansı dikkate alsalar zaten iPhone tercih edilmezdi.

Kullanıcı deneyiminde tek artı unsur ios işletim sistemi. Teknoloji ile haşır neşir olmayanların en kolay bulduğu işletim sistemi hala ios. Kullanıcıya fazla seçenek sunmaması teknoloji sevenlerin için kötü, ama diğer insanların kavraması için rahat bir sistem.

iPhone, Nokia ile aynı sonu yaşar mı?

Şuan iPhone’u ayakta tutan şey Jobs’un yarattığı marka değeri. Toplumda iPhone en iyi telefon, bir sınıf göstergesi olduğu gibi bir algı var. İşte burada unutulmaması gereken bir şey var. Nokia’da bu algıya zamanında çok sırt yaslamış, filmin sonu kötü bitmişti. Kendini tekrarlayan modeller, küçük fakat rahatsız edici kullanım sıkıntıları, kötü performans ve pazarlama. Yurt dışına çıkanlar bilir, teknoloji marketlerinde ve fuarlarda bir Samsung çılgınlığı var. Pazarlama konusuna çok yoğunlaşmış durumdalar. Asya’da lider durumdalar, Arap Yarımadası’nda ise yoğun bir pazarlama içindeler. Bunun yanında Android artık daha stabil bir sistem. Kullanıcı memnuniyeti artıyor. Bu durum diğer oyuncuları da (Xiaomi v.b.) pazarın içine katmış durumda.

Bu sorunun cevabını verirken dikkate alınması gerek diğer husus, Apple ürünlerinin iPhone desteği. Nokia’da böyle bir destek olmadığı için çöküşü hızlı olmuştu.

iPhone için kısa bir artılar ve eksiler yaparsak

Artılar

  • +Apple kalitesi ve diğer ürünleriyle olan tamamlayıcılığı (iwatch,mac,appletv)
  • +Ios İşletim Sistemi
  • +iPhone Marka Değeri

Eksiler

  • -Düşük Performans,
  • -Zamanın Gerisinde Pil ve Hafıza
  • -Tasarım Sıkıntıları
  • -Tekrarlanan Modeller

Size tavsiyem kullanım kolaylığı ve düz bir arayüz istiyorsanız iPhone tercih etmeniz, ben artık akıllı telefon deneyimini tamamen yaşamak istiyorum diyorsanız başka bir alternatiflere yönelmeniz. Xiaomi, Huawei ve Asus fiyat performans açısında iyi seçenekler olabilir. Macera aramam derseniz biraz yüksek paralara Samsung alın derim. Ben şu an için bir iPhone kullanıcısıyım. Yeni telefonum ne marka olur bilmem ama tek bildiğim şey asla iPhone olmayacağı….

 

Barbaros Görgü

barbaros@sosyalem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir