Suudi Arabistan, canlı yayında ‘kadınlar gözüktüğü için’ özür diledi!

Gündem İrem Kuşoğlu
Suudi yetkililer, Cuma günü yayınlanan Amerikan güreşi WWE’de kadın güreşçilerin gözükmesi nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı.
Cidde’de düzenlenen ‘Greatest Royal Rumble’ etkinliği, kadın yarışçıların, ülkede kadınlara uygulanan katı kuralladan dolayı yarışamaması nedeniyle tartışmalarla gölgelendi.
Independent’ta yer alan habere göre, etkinlikte WWE için güreşçilerin şarkı söylediği ve aralarında Sasha Banks, Alexa Bliss, Mia Jax gibi ünlü isimlerin ring kıyafetleriyle yer aldığı bir video gösterildi. WWE’nin resmi kanalından yayınlanan videoda, kadın güreşçiler gösterilmeye başladığı an Suudi Arabistan’da yayın kesildi.
Bu tartışmaların üzerine ‘Suudi Arabistan Genel Spor Otoritesi’ olayla ilgili olarak özür diledikleri bir bildiri yayınladı. Açıklamada “bir reklamda görünen kadınların uygunsuz sahneleri yayınlandığı için” özür dilendi ve WWE ile yapılan anlaşma gereği kadın güreşçiler onlarlın yer aldığı herhangi bir sahnenin gösterilmesinin yasak olduğu” vurgulandı.
‘Greatest Royal Rumble’ ile Suudi Arabistan’la 10 yıllık bir anlaşmanın başlangıcını yapan WWE ise, bu açıklamaların ardından kadın ve LGBT derneklerinden büyük tepki çekti.

İrem Kuşoğlu

irem@sosyalem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir