Tatil planları yapanlar bu listeye dikkat! İşte turistlerin nefret edildiği 5 yer

Gezi Gündem
Tatiller her zaman güzel sonuçlanmayabilir. Kimi yerler gerek kültürel gerek başka sebeplerden dolayı turistlerin şehirlerine gelmesini istemiyor! Biz de hazır tatil planları başlamışken erkenden uyaralım dedik ve turistlerden nefret eden 5 yeri sizin için derledik!
1. Koh Kai Adası / Tayland 
Tayland genel olarak turist dostu bir ülke olsa da bu durum her bölgesi için geçerli değil… Renkli mercanları ve muhteşem doğasıyla ünlü Koh Khai Nok, Koh Khai Nui ve Koh Khai Nai adaları Phuket’ten de günü birlik turistlerin gelmesiyle oldukça popüler yerlerdendi. Ancak Deniz ve Kıyı Kaynakları Departmanı tarafından resiflerin yüzde 80 azalmasının ardından turistlere yasaklanmasına karar verildi.
2. Butan
Butan’da turizm 1974’te başladı ancak o zamandan bu zamana kadar da ülkenin eşsiz manzarasını ve kültürünü korumak amacıyla yüksek düzeyde düzenleme yapılması kararlaştırıldı.  Himalayalar’ın sınırındaki krallığın “yüksek değer, düşük etkili turizm” politikası bulunuyor… Yıllık kabul ettikleri turist sayısı ise yıllık 20 bin civarlarında! Ancak yine de Butan’ı görmek şansına erişmek istiyorsanız, günlüğü 190 euro olarak vize ücreti ve harcamalarını da gözden çıkarmanız gerekiyor.
3. Barcelona / İspanya
Barcelona’nın ilk kadın belediye başkanı Ada Colau 2015’te seçildiğinde “şehrimizin ucuz bir hediyelik eşya dükkanına sönülmesini istemiyoruz” demişti… O günden beri Colautüm yeni otellerin lisanslarını dondurdu ve kısa süreli kiralama sitesi AirBnB’yi 30 bin euro cezaya çarptırdı. Colau, yeni bir turizm vergisi getirerek ziyaretçi sayısını sınırlamayı da planlıyor…
4.  Amsterdam / Hollanda
Amsterdam’ın Pazarlama Müdürü Frans van der Avert de Amsterdam’ın turistlerden şikayetçi olduğunu belirtiyor. Avert, “Kentler turizmden ölüyor! Artık kimse tarihi merkezlerde yaşamıyor. Avrupa’nın birçok tarihi kenti turistler tarafından yok edildi” dedi. Katıldığı bir başka forumda ise, “Daha fazla insan istemiyoruz. Ziyaretçilerin kalitesini artırmak istiyoruz çünkü şehrin karakterine saygısız bir sürü ziyaretçi görüyoruz” diyerek sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.
5. Santorini / Yunanistan
2016 yılında Yunanistan’ın en işlek limanı da artık “yeter” dedi ve kruvaziyer gemisi ziyaretçilerinin sayısını sınırlandırmaya karar verdi. Santorini, seferlerle günlük 10 binden fazla turist ziyaretiyle kontrolden çıkınca, bu sayı 8 binlere düşürüldü. Kararın duruma göre daha da düşürülebileceği konuşuluyor,
İrem Kuşoğlu
irem@sosyalem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir