Takıntı ve Korku | Nikola Tesla

Genel Gündem

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü bilim insanlarından olan Nikola Tesla’nın en büyük korkuları neydi? İnanılmaz öngörü yeteneği sağlayan bu beynin birçok dezavantajı vardı…

Nikola Tesla’nın Kısa Hikayesi

Tesla 1856’da, Smiljan adında küçük bir Hırvat köyünde saat gece yarısını vurduğunda, dışarıda şimşeklerle dolu bir fırtına koparken doğdu.

“O, fırtınanın çocuğu olacak” dedi ebe, aile ise “Hayır, ışığın” diye yanıtladı (American Experience: Tesla)

Babası Yunan Ortodoks bir rahipti. Oğlununda öyle olmasını istiyordu fakat annesinin desteğiyle Nikola Tesla çiftlik işlerine yardımcı olacak icatlar yapmaya başladı. Tesla’nın elektrikle olan ilk tanışması 3 yaşında, aile kedisi “Macak” tüyleri arasında oluşan statik elektrik akımından gelen sesleri merak etmesiyle oluyor. Babası ona bunun elektrik olduğunu söyler. Tesla o kadar etkilenir ki babası kızana kadar devamlı kediyi okşar.

6 yaşında haziran böceklerinden oluşan döner mil ile çalışan bir motor icat eder.

“Doğanın enerjisini dizginleyip, insanın hizmetine sunmak istedim” N. Tesla

Tesla’ya geniş bir hayal gücü ve yaratıcılık sağlayan bu beynin bazı dezavantajlarıı vardı. Tesla o yılları bir açıklamasında “Küçük yaşlarımda bazen gördüklerimin gerçek olup olmadığını ayırt edemiyordum” diye bahseder. Hayal gücünde seyahat edip, başka ülkelere gidebildiğini ekler daha sonraları büyük bir iradeyle bu görüntüleri kovduğunu da belirtir. 17 yaşına geldiğinde hayalinden bir icatı inşa edebiliyor, gerçek ahyata hemen dökebiliyordu.

21 yaşında Graz şehrindeki teknik enstitüye burs kazandı. Tesla okul zamanlarında günde 20 saat kadar ders çalışıyordu. Bir konuyu tek seferde öğrenme ve unutmama gibi bir yeteneği olduğu söylenir.

Okul zamanlarında bir profesör kimsenin alternatif akımla çalışan bir motor yapamayacağını söyler, Tesla buna o kadar itiraz eder ki en sonunda profesör sözünü geri alır. Tesla için elektrik bir saplantı haline gelir. Edison’un ürettiği doğru akımlı motorların elektriği israf etmesine tahammül edemez.  “Gece gündüz, yıllarca hiç durmadan çalıştım” diye belirtiyor bu zamanları. Alternatif akımı çözmeyi ölüm kalım meselesi haline getiren Tesla, dersleri bırakır bursunu kaybeder. Dünyadan kopar, devamlı olarak halüsinasyonlar görerek hayatını bu şekilde 4 yıl devam eder. 4 yılın sonunda 1882’de parkta yürürken, 26 yaşında dünyayı tamimiyle değiştirecek çözümü bulur.

Zamanın fırsatlar ülkesi ABD’ye giden Tesla, burada  hayallerini gerçekleştirmek ister. Genç bir mühendis olarak zamanın en büyük isimlerinden Edison’un yanında asistan mühendis olarak çalışmaya başlar. Tesla haftanın yedi günü, hiç durmadan çalışır. Edison, Tesla için “Yanımda çalışan çok çalışkan birçok asistanım oldu, ama Tesla gibi bir çalışanım yoktu” diye tanımlar. Aralarındaki sürtüşmenin ilk tohumları burada atılır. Edison alternatif akımın bir zaman kaybı olduğunu, asla kullanamayacağını düşünüyordu. Tesla ise hayatını buna adamıştı. Bir süre sonra Tesla işinden ayrılır. Sokaklarda hendek kazarak geçimini sağlayamaya çalışır.  O zamanlar için Tesla “Bir sonraki öğünü ne zaman yiyeceğimi bilmiyordum” diye anlatır.

Tesla’nın eskiden Edison için çalıştığı duyan iki yatırımcı, ona bir laboratuvar kiralar. Westinghouse için çalışmaya başlayan Tesla, 1888’de tüm patentlerini on binlerce dolara ona satar. Kontratta Tesla’ya satılan her alternatif akımın beygir gücü için 2,5 dolar verileceği ibaresi vardı. Daha sonra bu maddenin çok ağır olduğunu belirten şirket, Tesla’dan indirim yapmasını ister. Tesla ise kontratı yırtıp atar. Tesla bir bilim insanıydı, paraya asla önem vermezdi. Bu yüzden birçok finansal sorunla karşı karşıya geldi.

1891’de Sırp bilim adamı yeni icatlarını gösterebilmek için Columbia Üniversitesi’ne gider. Sponsor bulmak için izleyicileri etkilemek istiyordu. Elinde tuttuğu kendi icadı olan florasan lambayı gösterdi. İnsanlar telli lamba dışında yeni bir lamba türü görmemişti. Fakat Tesla’nın bir etkileyici şovu daha vardı. Elinde tuttuğu lambayı hiç bir kablo yada pil olmadan çalıştırıyordu. İzleyiciler büyülenmişti. Tesla 3-4 saat süren konuşması boyunca elektriğin geleceğinden, en büyük hayali olan ucuz ve kablosuz küresel elektrik kaynağından bahsetti.

Bu düşünce onun sonunu hazırladı. Tüm parasını ve zamanını küresel enerji transferine ayırdı. Bu amaç uğruna büyük bir arsa kiralayıp üzerine dev bir kule dikti. Sponsor bulmakta sıkıntı yaşayan Tesla’nın son yatırımcısı ünlü bankacı J.P. Morgan oldu. Daha sonra yatırımlarından vazgeçen Morgan, Tesla’dan umudu kesti. Tesla laboratuvarından hiç çıkmaz olmuş, çılgın deneyler yapmaya başlamıştı. Basına verdiği demeçlerde Marslılarla iletişime geçtiğini, gezegenler arası iletişim kurduğu gibi akıl dışı açıklamalarda bulunuyordu. Elektrikle yaptığı deneyler çığırından çıkmış, bir keresinde tüm şehrin elektriğini kullanarak kesinti yaşatmıştı. Kayıtlara göre kablosuz olarak bir ampulü 25 mil (40 metre) öteden yakabiliyordu.

Tüm bu süreç Tesla’nın bütçesi ve itibarını bitirmişti. Otel borçlarına karşı arsasını veren Tesla, dev ütopik kulesini dinamit ile patlattı. Kaldığı otel odasında tek başına 86 yaşında öldü. Öldükten hemen sonra kayıtlarına ordu el koydu fakat pek bir şey bulamadı.

Tesla’nın Takıntıları ve Korkuları

  • Tesla genelde not almaz, kayıt tutmazdı. Çoğu projesi ve icadını aklında tutardı. Fotoğrafik hafızaya sahip olan Tesla, bir gördüğü şeyi asla unutmaz veya aklında geçen bir fikri gerçeğe direkt dökebiliyordu. Tesla neden kayıt tutmadığı konusunu sorulduğunda, dünyayı değiştirecek projelerini hep aklında tuttuğunu kayıt altına 100 yaşına bastığında alacağını belirtmişti. Tesla’nın 150 yaşına kadar yaşayacağına dair bir iddiası da vardı.
  • Tesla’nın şiiri sever, naif bir yanı da vardı. Röportajlarında kelimeleri seçerken kafiyeli olmasına özen gösterirdi. Para konularını hiç sevmez, pazarlık asla yapmazdı. Fakat lüksü severdi. Hayatı boyunca hep şehrin en pahalı otellerinde kalırdı. Laboratuvarı dışında evi yoktu.
  • 3 ve katlarına takıntısı vardı. Kaldığı otel odaları mutlaka üç ve katlarına bölünmeliydi. Oteline etrafında 3 kere turladıktan sonra girerdi. Yaptığı tüm işleri 3 kere tekrarlamak gibi bir huyu vardı.
  • İnsan saçına karşı bir fobisi vardı. Mikroplarla dolu olduğunu söyleyip asla bir saça dokunmazdı.
  • Aseksüel bir yapısı vardı. Hiç evlenmedi.
  • Güvercinlerle ilginç bir ilişkisi vardı. Her gün parka gider onları besler ve ilgilenirdi. Sakat bir güvercin için düzenek bile yapmışlığı vardır. Bir açıklamasında “bir keresinde dişi bir güvercinin gözünde gördüğüm en parlak ışığı gördüm” demiştir. Yaşlılığı süresince parkta güvercinlerle vakit geçirmeyi ihmal etmezdi.
  • Gerçek hayat ile aklında oluşturduğu fikirleri ayırt etmek zorlanıyordu. Yaşlılık döneminde bu sorunda daha da ortaya çıkmıştı
  • Öldükten sonra radyoyu icat etmiş diyebiliriz. Radyoyu Marconi icat ettiğinde Tesla “içerisinde 17’den fazla patentim var” demiştir. Açtığı dava sonrası radyoda Tesla’nın patentlerinin kullanıldığı saptanmıştır. Dava Tesla öldükten sonra sonuçlanmış, böylelikle öldükten sonra radyoyu icat etmiş sayılabilir..
  • Deprem Makinesi olarak adlandırdığı bir buluşu vardır. İddialara göre Tesla bir laboratuvarını bu cihazla yıkmıştı. Bu cihaz Discover Channel’da yayınlanan Mythbusters programında denenmiş, demirden yapılmış dev bir köprüyü sallamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir