İnceleme | The Alienist – Ruh Avcısı

Sinema/Dizi

Tavsiye : 7/10 Tür: Suç-Gizem Platform: Netflix

Dizinin ilk kez ismini duyanlar genelde korku türünde olduğunu düşünseler de yanılmaktalar. Dizi 1880 yıllarında New York üzerinde gerçekleşen bir dizi seri cinayetleri konu almakta. Film ödüllü yazar Caleb Carr tarafından yazılmış bir romandan uyarlanmıştır. Dizinin isminin nerden geldiği ise her bölümün başında bir yazıyla anlatılmakta.

“19’uncu yüzyılda, zihinsel hastalıklardan muzdarıp insanlar gerçek ruhlarına yabancılaşmış kişiler olarak görülürdü. Onları inceleyen uzmanlara ise bu yüzden ruh avcıları “alienist” denirdi.”

İkinci sezonu hakkında net bir bilgi gelmese de, ilk sezon için “fena değil” diyebiliriz. Konudan bahsetmek gerekirse, ABD’nin o yıllardaki kötü ortamında gerçekleşen bir dizi seri cinayeti çözmeye çalışan Dr. Laszlo Kreizler ve suç muhabiri (İllüstratör) John Moore hikayesini konu almakta. Dönemin polis şefi ise gelecekte ABD Başkanı olacak olan Theodore Roosevelt. Ayrıca dizide J.P Morgan gibi tarihi kişilerde yer almakta. Açıkcası bu karekterleri gördükten sonra olayların gerçek mi değil mi olduğuna dair bir merak da sarmadı değil. Dizinin dikkat çeken özelliklerinden biri bu. Bölüm süreleri uzun, fakat dönemin kötü şartları çok iyi yansıtıldığı için sıkılmanız pek mümkün değil. Başrol Luke Evans ve Daniel Brühl ise gayet başarılı.

Küçük bir uyarı, dizinin bazı sahneleri rahatsız edici olabilir.

Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir